Gmina Chełmża
Menu
Odnośniki
- Kontakt z Urzędem Gminy Chełmża
- Profil w serwisie Facebook
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej UG Chełmża
Menu
Menu
Nawigacja
Treść
WIĘCEJ ZIEMI NA KOPIEC "Ziemia Polaków"
Dotychczasowe zbiory ziemi na budowę Kopca "Ziemia Polaków" w Kończewicach znowu się powiększyły. Kolejni ofiarodawcy podczas obchodów rocznicowych 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę ( 05.11.2017 r.) przekazali ziemie na ręce Prezesa Stowarzyszenia Wojciecha Rosińskiego, które złożone zostały tradycyjnie w Murze Pamięci. Do zbiorów dotychczasowych ziem pochodzących z wielu miejsc walk, męczeństwa i chwały Polaków dołączyły ziemie: z miejsca pochówku Konfederatów Barskich poległych w 1769 roku, z cmentarza położonego na terenie Twierdzy Modlin – osiedla Nowego Dworu Mazowieckiego, z miejsca obozu oficerskiego OFLAG II D znajdującego się w m. Gross Born ( obecnie Borne Sulinowo w woj. Zachodniopomorskim), z miejsca Obławy Augustowskiej – lipiec 1945 rok i ziemia z Grecji z grobu Jerzego Iwanowa - Szajnowicza . Przekazanie ziemi na budowę Kopca "Ziemia Polaków" to stały już punkt corocznych obchodów rocznicowych Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Chełmża. Na chwilę obecną lista przekazanych ziemi liczy dokładnie 181 pozycji. Można ją prześledzić pod adresem: http://www.gminachelmza.pl/9288,ofiarodawcy-ziemi Każda taka ziemia ma za sobą historię miejsca i ludzi z nią związanych. To pewnego rodzaju cenny podręcznik historii dla młodszych pokoleń, śledzących losy swoich przodków. Przekazanie ziemi odbywa się w Miejscu Pamięci Kopiec "Ziemia Polaków" w Kończewicach. To symboliczne miejsce w Gminie Chełmża gromadzi mieszkańców przy okazji świętowania ważnych patriotycznych wydarzeń rocznicowych.
Charakterystyki przekazanych ziemi i ich ofiarodawcy:
1.Ziemia z miejsca pochówku Konfederatów Barskich poległych w walce z Rosjanami w 1769 roku.
Ofiarodawcy ziemi: . p. Grażyna Wojciech Rosińscy, Chełmża
W 1768 roku zawiązano w Barze konfederację dla obrony wiary i wolności szlacheckiej. Pakość również stała się miejscem walk konfederatów. Starły się tu wojska polskie Ignacego Malczewskiego z Rosjanami, dowodzonymi przez majora Jana Drewitza. Dokładnie 19 marca 1769 roku oddziały Drewitza dotarły do miasta, atakując stacjonującą tylną straż konfederackiego korpusu Malczewskiego. Poległo 97 konfederatów.
2. Ziemia z cmentarza położonego na terenie Twierdzy Modlin – osiedla Nowego Dworu Mazowieckiego.
Ofiarodawcy ziemi: Rodzina Kostrubiec z Nowego Dworu Mazowieckiego
Przekazujący ziemię: p. Kazimierz Bober, Kończewice
Na wspomnianym cmentarzu złożono m.in. ciała żołnierzy wojska polskiego poległych w czasie wojny polsko-rosyjskiej w sierpniu 1920 roku oraz w trakcie walk we wrześniu 1939 roku z wojskami hitlerowskimi. Bitwa Warszawska z wojskami bolszewickimi zakończona Cudem nad Wisłą ( 1920 r.) , toczyła się na przedpolu Twierdzy Modlin, która była jednym z głównych punktów obrony 5 Armii generała Władysława Sikorskiego. Kwatera żołnierzy polskich poległych w walkach i zmarłych wskutek odniesionych ran liczy 325 mogił. We wrześniu 1939 roku garnizon twierdzy stanowiła 8 Dywizja Piechoty oraz części oddziałów Armii „Modlin” oraz „Łódź”. Wojska niemieckiego II Korpusu Armijnego rozpoczęły atak 11 września 1939. Przez 18 dni polscy żołnierze walczyli w osamotnieniu, atakowani, ostrzeliwani i bombardowani z powietrza. Twierdza skapitulowała 29 września 1939 roku. W obronie Twierdzy Modlin poległo ok. 1300 żołnierzy, w tym 50 oficerów i podchorążych (według innego źródła łączne straty wyniosły 1907 zabitych i 4000 rannych).
3. Ziemia z miejsca obozu oficerskiego OFLAG II D znajdującego się w m. Gross Born ( obecnie Borne Sulinowo w woj. Zachodniopomorskim)
Ofiarodawcy ziemi – p. Ewa Jacek Czarneccy, Kończewice
Obóz oficerski Oflag II D położony był niedaleko drogi łączącej Sypniewo z Nadarzycami na pograniczu Wielkopolski i Pomorza Zachodniego. Miejsce to od 1939 roku pełniło funkcję obozu jenieckiego o powierzchni ok. 18 ha, na którego terenie przebywało jednorazowo nawet 8 tys. jeńców. Już w trakcie wojny wybudowano jeszcze większy obóz dolny mający pow. blisko 26 ha. W sumie powstał olbrzymi kompleks jeniecki , przez który w okresie wojny przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy jeńców wielu narodowości. Przebywali w nim m.in. żołnierze z kampanii wrześniowej i cywile z Pomorza zachodniego, oficerowie i żołnierze francuscy, jeńcy radzieccy, polscy oficerowie z Oflagu II ( Choszczno) i polscy oficerowie przetrzymywani do tej pory w Oflagu II Neubrandenburgu. Później trafili tutaj również powstańcy z Warszawy.
4. Ziemia z miejsca Obławy Augustowskiej – lipiec 1945 rok.
Ofiarodawcy ziemi – p. Ewa Jacek Czarneccy, Kończewice
Na rozkaz Stalina w lipcu 1945 roku jednostki Armii Czerwonej, Wojska Wewnętrzne NKWD, kontrwywiad wojskowy Smiersz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich przy współpracy funkcjonariuszy UB i MO oraz miejscowych konfidentów przeprowadzili obławę na Ziemi Augustowskiej, Sejneńskiej, Sokólskiej, Suwalskiej, której celem było aresztowanie żołnierzy Armii Krajowej i innych Formacji Niepodległościowych. W wyniku tej operacji zaginęło bez wieści po stronie polskiej ok. 2 tys. osób. Są poszlaki wskazujące na miejsce dołów śmierci – okolice jeziora Szlamy po stronie białoruskiej. W 1991 roku powstała symboliczna nekropolia na wzgórzu w Gibach upamiętniająca Ofiary zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.
25 lipca Sejm RP uczcił pamięć Ofiar Obławy Augustowskiej, a 9 lipca 2015 r. ustanowił dzień 12 lipca każdego roku Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 rok.
5. Ziemia z Grecji z grobu Jerzego Iwanowa - Szajnowicza .
Ofiarodawca ziemi – Barbara Łaukajtys
Jerzy Iwanow – Szajnowicz był polskim harcerzem, sportowcem, a w czasie II wojny światowej działał jako agent brytyjskich i polskich służb specjalnych. Był bohaterem greckiego ruchu oporu . Urodził się w Warszawie, zmarł w Atenach. Trzykrotnie ujęty przez Gestapo, dwukrotnie zdołał zbiec. Po raz trzeci aresztowany w Atenach - sądem niemieckim otrzymał potrójny wyrok śmierci. Usiłował go ocalić nawet arcybiskup prawosławnego kościoła w Atenach - Damaskin. Złożył on propozycję Niemcom z sugestią wymiany ważnych jeńców wojennych. Niestety rokowania nie doszły do skutku. Jerzy Iwanow - Szajnowicz zginął 4 stycznia 1943 r.- najpierw zraniony podczas próby ucieczki z miejsca straceń, a następnie schwytany i rozstrzelany z innymi jeńcami. Przed śmiercią zawołał: Niech żyje Grecja. Niech żyje Polska.
W 1971 r. nakręcono na podstawie jego życia film fabularny pod tytułem "Agent nr 1" , w którym w rolę głównego bohatera wcielił się Karol Strasburger.
opr. K.Orłowska
Menu w stopce
Kontakt
Dane teleadresowe
ul. Wodna 2
87-140 Chełmża
Tel. 566756077, 566756076
Email info@gminachelmza.pl
Adres skrytki ePUAP /1k6o1ww2df/SkrytkaESP
Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543
Godziny urzędowania
Godziny urzędowania:
poniedziałek od 7.00 - do 15.00
wtorek od 7.00 - do 16.00
środa od 7.00 - do 15.00
czwartek od 7.00 - do 15.00
piątek od 7.00 - do 14.00
Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.