• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

OFIAROWALI ZIEMIE NA KOPIEC

          Ziem na Kopiec "Ziemia Polaków" w Kończewicach z roku na rok przybywa.   Woreczki z ziemią , które  zostały  do tej pory  przekazane  pochodzą  z miejsc pamięci i męczeństwa Polaków z obszaru kraju  i zagranicy. Dotychczasowy zbiór ziem zgromadzonych w tutejszym Murze Pamięci liczy już 172 . Ten zbiór podczas tegorocznych obchodów rocznicowych odzyskania niepodległości przez Polskę ( Kończewice, 20.11.2016 r.)  powiększył się  o kolejne cztery ziemie. Przekazane ziemie pochodzą tym razem z Polski, Rosji, Holandii i Słowenii. Tradycyjnie ziemie z rąk ofiarodawców odebrał prezes Stowarzyszenia Budowy Kopca "Ziemia Polaków" Wojciech Rosiński.

Lista przekazanych ziem i ofiarodawców:

1. Ziemia wraz z prochami byłych więźniów  z terenu obozu pracy - Łagru pod Szaturą  zwanym „SIEWIERNAJA GRIWA”

Ofiarodawcy ziemi:  p.Leszek Masłowski z Chełmży, ówczesny więzień obozu „SIEWIERNAJA GRIWA” , członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Sybiraków  i  Sybiracy z Torunia.

           Pracowała tutaj  wywieziona po wyzwoleniu  ludność  z terenów  Chełmży, Grudziądza ,Jabłonowa Pomorskiego, podbrodnickich wsi  i z Torunia. Był to obóz pracy niewolniczej- wydobywany był tutaj  torf dla elektrowni. Ziemię z tego miejsca do Polski przywiózł p. Cezary Marciniak – przedsiębiorca  z Golubia- Dobrzynia.  Obóz ten do dziś nie jest zinwentaryzowany w rejestrach Rosji. Mimo to, miejscowa ludność wydzieliła kwadrat 20mx20m -ogrodzony, stawiając wewnątrz krzyże –katolicki i prawosławny. W 2012 r ponad 100 osób wzięło udział w otwarciu tego miejsca oraz we mszy w obrządku prawosławnym. Miejscowi dbają o ten  symboliczny cmentarzyk .

2. Ziemia z Porytowego Wzgórza - miejsca największej bitwy partyzanckiej na  ziemiach polskich stoczonej dokładnie  14.06.1944 roku.

Ofiarodawca ziemi:  p. Andrzej Jaskowski z Kończewic.

           Wzgórze położone jest na Równinie Biłgorajskiej nad Branwią, 15 km na południe od Janowa Lubelskiego. Wiosną 1944 na terenach Lubelszczyzny działało wiele organizacji partyzanckich. Partyzanci ci byli spychani coraz bardziej na zachód w związku ze zbliżającym się frontem. Starali się atakować niemieckie konwoje z zaopatrzeniem. Już w maju Niemcy mieli szczegółowo opracowaną akcję "Sturmwind" ("wicher"), która miała na celu zlikwidowanie partyzantów w lasach Janowskich .Siły niemieckie uczestniczące w akcji ocenia się na ok. 30 tys. żołnierzy. 14 czerwca na Porytowym Wzgórzu znalazło się około 3 tys. partyzantów  polskich i radzieckich pod dowództwem Nikołaja Prokopiuka. Byli szczelnie okrążeni przez siły niemieckie. Po całodziennym ostrzale w nocy zapadła decyzja o próbie przełamania niemieckiego oblężenia i zaczęła się regularna bitwa, która zakończyła się pełnym zwycięstwem partyzantów.

3. Ziemia z polskich grobów w Oosterbeek w Holandii

Ofiarodawcy ziemi p. Barbara i Marcin Łaukajtys z Chełmży

        W Oosterbeek znajdują się groby żołnierzy, którzy zginęli w operacji Market Garden. W dniach 17-26 września 1944 r. u wybrzeży okupowanej Holandii wylądowała brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa wsparta polską 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową. Alianci zostali zaatakowani przez dwie odpoczywające w tej okolicy niemieckie dywizje pancerne. „Market Garden” był największą operacją powietrznodesantową , której celem było zajęcie zagłębia Ruhry. O jej porażce zadecydował fakt, iż nie zdołano opanować ostatniego mostu w Arnhem. Niemiecka kontrofensywa unicestwiła brytyjską I Dywizję Powietrznodesantową . Klęska marszałka Montgomerego uważana jest za ostatnie zwycięstwo taktyczne Trzeciej Rzeszy. Na cmentarzu w Oosterbeek można znaleźć liczne groby pochowanych tam Polaków.

4. Ziemia z miejsca  obozu pracy LJUBELJ (obecnie terytorium Słowenii)

Ofiarodawcy ziemi : p. Jacek i Ewa Czarneccy z Kończewic

Obóz pracy LJUBELJ (który był podobozem Mathausen)  w latach 1943-44 przebywało w nim 1652 jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych. Wśród nich byli Polacy, którzy w nieludzkich warunkach kopali tunel długości 1570 m przez alpejskie pasmo Karawanki. Wielu z nich pozostało tam na zawsze, a niezdolnych do pracy Niemcy odsyłali do obozów koncentracyjnych, gdzie skazani zostali na śmierć. Poniżej fotografie obrazujące miejsce pobrania ziemi w Ljubelj.

 

K.Orłowska, foto - Ofiarodawcy E.J. Czarneccy

Zapraszamy  do fotogalerii z obchodów 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Gminie Chełmża - Kończewice 20.11.2016 r.

 https://www.facebook.com/Telewizja-PO-S%C4%85siedzku-915633578469160/

           lub    https://www.facebook.com/gminachelmza/

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka

baner toplayer
Życzenia Boże Narodzenie