Gmina Chełmża
Menu
Odnośniki
- Kontakt z Urzędem Gminy Chełmża
- Profil w serwisie Facebook
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej UG Chełmża
Menu
Menu
Aktualności
Kalendarium
Nawigacja
Treść
Obszar gminy był objęty osadnictwem od najdawniejszych czasów. Proces rozwoju sieci osadniczej doprowadził na przestrzeni tysiącleci do znacznego przeobrażenia środowiska naturalnego regionu oraz ukształtowania obecnej sieci miejscowości, czego współczesnym objawem jest wysoki odsetek gruntów uprawnych a jednocześnie bardzo mała ilość obszarów leśnych.
Na podstawie badań stwierdzono, że pierwsze ślady osadnictwa znane są z okolic Jeziora Chełmżyńskiego i Grodzieńskiego. Datowane są na młodszą epokę kamienia / od 4500-1800 przed Chrystusem/.
Podstawowym typem działalności gospodarczej tej ludności była uprawa zbóż i hodowla bydła. Z wiadomego względu "centrum osadnicze" stanowiło Jezioro Chełmżyńskie. Należy dodać, że znane jest ponad 1000 stanowisk osadniczych kultury pucharów lejkowych. Na uwagę zasługuje osada w Grodnie, która istniała pomiędzy 750, a 620 rokiem przed Chrystusem.
Archeolodzy natrafili na dobrze zachowane osiedle obronne z przełomu epok brązu i żelaza. Okazało się również, że to najstarsze osiedle odkryto na głębokości 4 m pod powierzchnią półwyspu. Znaleziona tam eksponaty z poroża, z kości, narzędzia do obróbki skór i szycia ubrań.
We wczesnym średniowieczu obszar ten prawdopodobnie zamieszkiwała ludność grupy kujawskiej, która dotarła tu zza Wisły. Przez ziemie te wiodło ku Bałtykowi jedno z odgałęsieź słynnego „szlaku bursztynowego” Obszar Gminy Chełmza tak jak całej ziemi chełmińskiej jest rdzennym terytorium państwa krzyżackiego, którego stosunki z Polską przez ok. 300 lat kształtowały historię tej części Europy.
W 1251 Chełmży nadano prawa miejskie i przeniesiono tu siedzibę diecezji Chełmża wraz z pobliskimi wsiami stanowiła aż po rok 1773 dobra kapituły i biskupów chełmińskich. Nieliczne wsie m.in. Nawra i Dźwierzno stanowiły własność miejscowego rycerstwa. Poważne zniszczenia przyniosły wojny polsko-krzyżackie. W wyniku działań wojennych została zniszczona Chełmża i jej okolice.
Pomyślniej zapowiadał się wiek XVII, kiedy to w związku z zabiegami o odnowienie kultu Błogosławionej Juty przebywał król Zygmunt III z synem Władysławem. Niestety wojny polsko-szwedzkie znowu przyniosły tym terenom poważne zniszczenia.Przez nasze ziemie przechodziły wojska saskie, rosyjskie, oddziały Augusta Mocnego i Stanisława Leszczyńskiego. Ciągłe kwaterunki obcych żołnierzy, przymusowe dostawy żywności i furażu zrujnowały miasto i okoliczne wsie. W wyniku I rozbioru w 1772 r Chełmża i okolice znalazły się na terenie państwa pruskiego. W 1821r stolicę Diecezji z Chełmży przeniesiono do Pelplina. W skład dekanatu wchodziło 11 parafii (Chełmża, Biskupice, Dźwierzno, Zajączkowo, Gronowo, Grzybno, Grzywna, Kiełbasin, Nawra, Papowo, Unisław).
Mimo napływu ludności niemieckiej tereny nasze zachowały charakter polski. Powstanie Listopadowe wywołało silny oddźwięk. Właściciel Nawry, Józef Kruszyński został urzędnikiem w jednym z ministerstw powstańczego rządu.Ważnym ośrodkiem kulturalnym była Nawra należąca do Sczanieckich. Tam zgromadzono bibliotekę i archiwum. Podobna prywatna biblioteka była także w Pluskowęsach.
Wyzwolenie przyszło w 1920 r.
Po wybuchu II wojny światowej hitlerowcy rozpoczęli eksterminację ludności polskiej i żydowskiej. Niemcy konfiskowali wszelkie dobra, niszczyli to, co stworzyła historia.
Menu w stopce
Kontakt
Dane teleadresowe
ul. Wodna 2
87-140 Chełmża
Tel. 566756077, 566756076
Email info@gminachelmza.pl
Adres skrytki ePUAP /1k6o1ww2df/SkrytkaESP
Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543
Godziny urzędowania
Godziny urzędowania:
poniedziałek od 7.00 - do 15.00
wtorek od 7.00 - do 16.00
środa od 7.00 - do 15.00
czwartek od 7.00 - do 15.00
piątek od 7.00 - do 14.00
Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.