Gmina Chełmża
Menu
Odnośniki
- Kontakt z Urzędem Gminy Chełmża
- Profil w serwisie Facebook
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej UG Chełmża
Menu
Menu
Aktualności
Kalendarium
Nawigacja
Treść
ORGANIZUJEMY ŻYCIE UCHODŹCOM
W Gminie Chełmża ( na dzień 17.03.) przebywa łącznie 87 uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego większa liczba, to osoby zakwaterowane w miejscach zdeklarowanych do Urzędu Wojewódzkiego. Są to kobiety z dziećmi. Na chwilę obecną trzeba im zapewnić w miarę odpowiednie warunki do normalnego i codziennego funkcjonowania. Ma w tym pomóc przede wszystkim specustawa. Jednak, aby uchodźcy mogli zacząć w miarę dobrze funkcjonować w nowym społeczeństwie, konieczna jest nauka języka polskiego dzieci i dorosłych, poznanie lokalnego środowiska i dalej zatrudnienie. W dalszej kolejności, ci ukraińcy, którzy zdecydują się ostatecznie u nas pozostać dłużej, potrzebować będą mieszkań, stałej pracy, a dzieci gwarancji nauki w szkołach gminnych. Z grupami osób zakwaterowanych w ośrodkach Mirakowo i Zalesie spotykał się i rozmawiał Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki.
Zastanawiasz się, jak pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy w Polsce? Chcesz, aby nasza gmina był miejscem przyjaznym dla uchodźców z Ukrainy?
Możesz wspierać uchodźców z Ukrainy razem z nami. Darowizny finansowe to ważne źródło finansowania - pozwolą nam stabilniej działać w obszarze pomocy i lepiej planować wydatki.
Darowiznę można przekazać przelewem bankowym na nr r-ku: 19 1020 1462 0000 7502 0393 9030 z dopiskiem „Pomagamy Ukrainie”.
Oprócz zbiórki finansowej, prowadzona jest cały czas w gminie zbiórka odzieży, żywności, produktów do higieny, rowerów. Wszelkie szczegóły dotyczące akcji UKRAINA na bieżąco publikowane są na stronie: https://www.gminachelmza.pl/10904,ukraina
Na obecną chwilę przybyli do Gminy Chełmża uchodźcy wojenni z Ukrainy mieszkający Mirakowie i w Zalesiu, potrzebują pomocy w codziennych sprawach, a często także specjalistycznej pomocy prawnej i psychologicznej. W rozwiązywanie potrzeb i konkretnych problemów przybyłych rodzin bezpośrednio zaangażowani są pracownicy Urzędu Gminy, jednostki organizacyjne UG jak Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół Gminy Chełmża i szkoły. W akcję pomocy włączają się gminne instytucje kultury, sołtysi, radni, OSP, organizacje społeczne i oczywiście darczyńcy. Są już także pierwsi wolontariusze, którzy zamierzają wspierać uchodźców w codziennym życiu poprzez naukę języka polskiego, zagospodarowywanie czasu dzieciom, użyczanie transportu. Wsparcie w poszukiwaniu pracy zapewnił także Powiatowy Urząd Pracy.
(KO)