Gmina Chełmża
Menu
Odnośniki
- Kontakt z Urzędem Gminy Chełmża
- Profil w serwisie Facebook
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej UG Chełmża
Menu
Menu
Aktualności
Kalendarium
Nawigacja
Treść
ROK MIJA - CZAS NA PODSUMOWANIA
Mijający rok w Gminie Chełmża jest kolejnym rokiem pracy i działalności samorządu gminnego, rokiem jubileuszy i sukcesów. Dlatego jego końcówka, to czas podsumowań i podziękowań. Szczególnie w okresie przedświątecznym, miło jest spotkać się z ludźmi zaangażowanymi w sprawy samorządu. A powodów ku temu jest wiele. Wójt Gminy Jacek Czarnecki spotkał się z tegorocznymi rachmistrzami, organizacjami społecznymi, Komitetem Dożynkowym. Podczas spotkania oprócz tego co było, były także rozmowy o przyszłości. Nawet powstały ciekawe pomysły, które przekute w działania mogą dać całkiem ciekawe efekty.
Jak się okazuje, nasze rachmistrzynie spisowe panie Hanna Matecka i Aleksandra Stodulska przeprowadziły w naszej gminie tegoroczny Powszechny Spis Rolny wśród 675 gospodarstw rolnych. Jak podsumowują, ze spisywanymi bywało różnie, ale sobie doskonale poradziły i wszystko przebiegło w wyznaczonym do tego terminie. A nie było wcale łatwo – spis odbywał się w czasie pandemii, co wiązało się z dodatkowymi utrudnieniami. Prace pań rachmistrzyń wspierało Gminne Biuro Spisowe: Patryk Zabłocki i Monika Kuraś.
Końcówka roku stała się wyjątkowo też okazją do podsumowania dopiero tegorocznego Święta Plonów w naszej gminie. Co zwykle odbywało się zaraz po zorganizowanych dożynkach. Jednak ten rok z uwagi na pandemię ograniczył wiele takich spotkań o swoich czasie. Miło było spotkać się znowu z przedstawicielami Społecznego Komitetu Dożynkowego w Świętosławiu i gminnych współorganizatorów i dokonać finansowego podsumowania. I tu informacja dla mieszkańców – koszt tegorocznych dożynek to 20 191,00 zł. Dożynki rozliczone, a Komitet obdarowany tradycyjnie jak poprzednie, pamiątkowym tablo ze zdjęciami, które na pewno zajmie godne miejsce w wiejskiej świetlicy organizatorów. Społeczny Komitet Dożynkowy na spotkaniu reprezentowały panie - jego Przewodnicząca i Sołtys Ewa Kokoszka i Marlena Irla – Majerowska, a CIK Gminy Chełmża - Dyrektor Justyna Błaszczyk.
A co słychać u naszych Kół Gospodyń Wiejskich ? Jak na organizacje z długoletnią historią i tradycją, ten rok u niektórych to rok jubileuszu. Jednak panująca pandemia bardzo ograniczyła działalność tych organizacji w gminie.
Swoje 70 – lecie obchodziło KGW Zajączkowo, a trochę starsze KGW Kończewice – 85 – lecie. Niestety panie z okolicznościowych imprez musiały w tym roku zrezygnować, ale zapewniły, że przyjdzie jeszcze na nie czas w kolejnym. Każde z Kół obdarowane zostało okolicznościowym listem gratulacyjnym i upominkami przez Wójta Gminy Jacka Czarneckiego.
Z kolei KGW Grzegorz na końcówce 2020 roku doczekało się swojej książki napisanej przez dr Piotra Bireckiego, uzupełnionej fotografiami i pamiątkowymi dyplomami pt.” Koło Gospodyń Wiejskich w Grzegorzu. Pocztówki z historii.” To trzecia w Gminie Chełmża publikacja, z serii poświęconej z osobna innemu KGW. Do tego szata graficzna nawiązująca do działalności każdego z Kół daje dzisiaj całkiem ciekawy zbiorek trzech publikacji.
K.Orłowska