Urząd Gminy Chełmża

  • Imprezy i wydarzenia gminne    /   

GRZYWNA - PALMY WIELKANOCNE PO RAZ PIĘTNASTY

        Szkoła Podstawowa w Grzywnie była organizatorem uroczystości wielkanocnej w wiosennym klimacie.  Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy III przygotowali przedstawienie pt. „Wielkanoc zajączka”. Dzieci przedstawiły obrzędy i tradycje wielkanocne, był taniec  i  przyśpiewki ludowe. Dekoracja sali wyglądała imponująco – znalazł się w niej wiosenny wiejski ogródek i stół z przepysznymi wypiekami wielkanocnymi.
       Podczas spotkania miało również miejsce podsumowanie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. To już piętnasta edycja tego wielkanocnego konkursu, który zrodził się w tutejszej szkole.
Celem tego corocznego konkursu jest zainteresowanie uczniów tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi. Palma Wielkanocna, zwana również Kwietną, otwiera Wielki Tydzień. Na konkurs ze szkół w gminie co roku dostarczane są dekoracyjne palmy konkursowe, które zadziwiają swoją pomysłowością wykonania, barwnością i wielkością.  W tym roku do konkursu z gminy zgłosiły się SP w Zelgnie, SP Grzywna, Gimnazjum Pluskowęsy, Gimnazjum Głuchowo, Mała Szkoła w Brąchnówku, Małe Przedszkole z Chełmży i przedszkole z Grzywny. Można również śmiało mówić, że konkurs osiągnął miano konkursu ponadgminnego, bo do udziału w nim zgłosiła się także  SP z Ostaszewa ( gm. Łysomice). Nagrody laureatom tegorocznego edycji wręczyli wspólnie Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki i Wicestarosta Powiatu Dariusz Meller.  Laureatem  jubileuszowej edycji konkursu zostali gospodarze -  SP Grzywna. Uroczystość wielkanocna zorganizowana przez SP w Grzywnia jest co roku jedyną taką uroczystością w gminie, która kultywuje  tradycje Świąt Wielkiej Nocy.

        Przygotowanie uroczystości wymagało wiele pracy i zaangażowania, ale efekt końcowy wart był tego wysiłku. W organizację uroczystości zaangażowani byli zarówno nauczyciele, uczniowie, obsługa szkoły  jak i rodzice i panie z miejscowego KGW. Najważniejsze w takich spotkaniach jest to, że dzieci i młodzież podczas takiej 'żywej" lekcji tradycji mogą wiele zobaczyć, doświadczyć i samodzielnie wykonać.Dzięki temu pamięć o naszych obrzędach i tradycjach kultywowanych od stuleci  wśród młodego pkolenia nie zanika.
 

      Nagrodzone palmy  będzie można obejrzeć w najbliższym poświątecznym czasie w  ramach wystawy, która jako jedna z pierwszych zostanie przygotowana w nowo urządzonym  pomieszczeniu budynku gospodarczego przy parafii w Grzywnie.  Obiekt, który już niebawem stanie się dostępny dla mieszkańców Grzywny i gminy przygotowuje gminna brygada budowlana.

K.Orłowska

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.