Urząd Gminy Chełmża

TANIE GOTOWANIE HOMO HOMINI

Kuchnia babć wraca do łask

Potrawy z „Eko – kuchni staropolskiej” serwowały podczas warsztatów kulinarnych gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nawrze. Uczestniczki warsztatów skupiły się dokładnie na sztuce przygotowywania pierogów domowych, gołąbków z kapusty i ciasta drożdżowego. Menu uzupełnił również tradycyjny polski żurek. Próbę w  przygotowywaniu ciasta na pierogi podjął także przybyły na spotkanie z paniami gospodyniami Wójt Gminy  Jacek Czarnecki.

  „Eko-kuchnia staropolska” to nazwa projektu, który ma na celu nie tylko uchronić przepisy babć przed zapomnieniem, ale pokazać też, że współczesne gospodynie umiejętnie potrafią łączyć ze sobą modę i troskę o rodzinną tradycję. Wspomniany projekt, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Stowarzyszenie Homo homini ma zachęcić gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich do zmian zachowań, praktyk, przyzwyczajeń i powrotu do tradycyjnych polskich potraw. Najbardziej charakterystyczne dla naszej kuchni są więc potrawy mączne i zbożowe, czyli różnego rodzaju kluski, pierogi oraz te, w których skład wchodzi mięso wieprzowe i dziczyzna z dodatkiem dużej ilości warzyw i owoców. Jeśli chodzi o desery, to najbardziej popularne są proponowane takie jak ciasto drożdżowe, czy racuchy.

Podobne warsztaty kulinarne kontynuowane  będą jeszcze w świetlicy wiejskiej w Zelgnie. Projekt podsumuje impreza Festiwal Zdrowia z konkursem na najlepszą potrawę z eko – kuchni. W ramach projektu zaplanowane jest również opracowanie i wydanie Eko-poradnika z poradami na utrzymanie czystości i porządku w gospodarstwie domowym. Projekt współfinansowany jest ze środków Samorządu Powiatu Toruńskiego.

KO

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.