Urząd Gminy Chełmża

Gminne, niepubliczne „Małe Przedszkole” w Chełmży, ul. Paderewskiego 11

Z WYDARZEŃ PRZEDSZKOLNYCH

***
„Pani Jesień, oczywiście, wkoło już maluje liście...” – samodzielne działania dzieci: tworzenie na kartkach swoich drzew z zastosowaiem technik zaproponowanych przez nauczyciela.

***
Twórczość plastyczna dzieci w przedszkolu szczególnej kolorystyki nabiera jesienią, a to za sprawą mnogości darów natury i ich kolorystyki, które ta pora roku z sobą niesie. Sale w przedszkolu zamieniają się wówczas w prawdziwe pracownie malarskie. Wysiane wiosną w ogródku słoneczniki zaowocowały jesienią, służąc do kompozycji z natury, która stała się tłem pracy plastycznej dzieci. Prace pod nazwą - ot po prostu - „Słoneczniki” z małą pomocą plastyka wypadły przewspaniale. W wyjątkowy sposób wyraził je swoją paletą barw Vincent van Gogh. Jego twórczość, w małym zarysie przybliżona dzieciom, to taki „mały hołd” oddany impresjoniście.

***
Jesienny piknik na terenie ogródka zatytułowany „Pod strzechą smaków u przedszkolaków” to nie lada wydarzenie w życiu przedszkola. Na stołach zagościły: ziemniaki smażone z cebulką, ciasta drożdżowe, musy jabłkowe, grochówka na wędzonce, kluski kartoflane... Dzieci demonstrowały wykonane przez siebie prace: jesienne liście wyklejane mozaiką, warzywne stworki. Nie zawiedli nasi szanowni Rodzice, przybywając tłumnie. W ciepłych promieniach jesiennego słońca podziwiali występy swoich pociech w programie słowno-muzycznym. Zebrana z kiermaszu kwota umożliwi występ teatru „Zaczarowany Świat” z Torunia, który odwiedzi wkrótce nasze przedszkole. Dziękujemy ekipie remontowo-budowlanej P. Marka, sąsiadującej z przedszkolem, za okazaną pomoc w organizacji pikniku, głównie za użyczenie strzechy.

***
Dzieci młodsze naszego przedszkola spacerują w poszukiwaniu skarbów Pani Jesieni. Koszyki w kąciku przyrodniczym naszej sali w mgnieniu oka wypełniły więc kasztany, żołędzie, kolorowe liście, jarzębina... Wspólne spacery to także okazja do nabycia umiejętności, jaką jest chodzenie parami oraz poruszanie się w ruchu miejskim. Zaopatrzeni w pomocnego węża - „Sssykusia” i kamizelki odblaskowe możemy śmiało ruszać w drogę!

***
Czy w deszczowy dzień trzeba się nudzić? Wręcz przeciwnie! Taki właśnie wykorzystaliśmy do zrobienia z dziećmi zabawnych kukiełek z kukurydzy. Każde dziecko z kolby kukurydzy i ziemniaka wyczarowało sylwetkę kukurydzianej panny. Dopełnienie stanowiły włosy, oczy, usta i nos, skomponowane według własnego pomysłu.. Praca z materiałów przyrodniczych sprawiła przedszkolakom wiele radości i satysfakcji. Z tak barwnymi postaciami jesienne słoty i niepogody pozostają nam niestraszne!

***
Julek z grupy 5,6 - latków powrócił z wycieczki do Biskupina, na którą udał się wspólnie z rodzicami. Swoimi wrażeniami z uczestnictwa w festynie archeologicznym podzielił się z dziećmi w przedszkolu. Przywiózł też pamiątkowe pocztówki. Koleżanki i koledzy z grupy opowieści o pobycie w pradawnej osadzie wysłuchały z prawdziwym zainteresowaniem. 

***
Nowonabyta ściana wspinaczkowa to prawdziwa atrakcja ogródka przedszkolnego. Na początku miało miejsce uroczyste założenie flagi, a wkrótce po tym wspólna zabawa we wspinaczce i wręcz dosłowne „oblężenie twierdzy” przez przedszkolaków. Kto wie, może to skromne początki przyszłych alpinistów – miłośników górskich wspinaczek i wędrówek po nieodkrytych dotąd szlakach. A wszystko po to, by... szczyty zdobywać!

***
Czy tylko Pan Robert Makłowicz – autor popularnego, znanego dzieciom programu kulinarnego, może gotować na powietrzu? Otóż nie! Dzieci 5,6-letnie aktywnie włączyły się do pomocy w zorganizowaniu „minikuchni” w ogródku przedszkolnym. Placek ziemniaczany, usmażony i zjedzony na świeżym powietrzy smakował wyśmienicie. Prośbom dzieci o dodatkowe porcje, tzw. „dokładki”, nie było końca...

***
Wraz z początkiem roku szkolnego do naszego przedszkola zawitała niecodzienna przesyłka.
Z Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Pana Bronisława Komorowskiego, odebraliśmy list zwrotny z podziękowaniem za przesłane przez nas pod koniec czerwca życzenia oraz kolorowe ilustracje, wykonane przez dzieci. Ku wielkiej radości przedszkolacy otrzymali również pamiątkowe upominki: książkę, puzzle, smycze, kredki, ołówki, długopisy... Takie działania mają na celu uświadomienie tożsamości narodowej i poczucia patriotyzmu wśród najmłodszych Polaków.

***
Dzięki uprzejmości Rodziców Dawida i Wiktorii staliśmy się posiadaczami nowego sprzętu w naszym przedszkolu. Projekcje bajek i innych treści edukacyjnych ułatwiał nam będzie nowy... telewizor! Już wkrótce zagości on na stałe w jednej z sal przedszkolnych. Zniecierpliwieni czekamy już na filmowe seanse, które od tej pory zyskają niewątpliwie niepowtarzalny klimat.

***
Korzystając z zaproszenia, 2. września b.r. uczestniczyliśmy w święcie plonów Gminy Chełmża w Pluskowęsach. Dożynkowy chleb, otrzymany podczas niedzielnych obchodów, rozdzielony został nazajutrz wśród dzieci naszego przedszkola. Wyjątkowy smak pieczywa poprzedziła wzmianka o tradycjach życia na wsi oraz historii żniw.

WAKACJE W PRZEDSZKOLU

***
W miesiącu sierpniu teren ogródka przedszkolnego przeszedł kolejną metamorfozę.
Ściany muru pokryte zostały jednolitymi malowidłami, symbolizującymi kolejno cztery pory roku. Takie tematyczne rozwiązanie nadało miejscu zabaw na świeżym powietrzu estetyczny wymiar.

***
W miniony wtorek i środę w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla dzieci i ich Rodziców. Przybyli goście mieli okazję obserwować przebieg codziennych zajęć, a także w nich uczestniczyć. Nie zabrakło wspólnych zabaw na terenie ogródka przedszkolnego oraz zajęć przy muzyce. Trud plastyczny upamiętniony został na gazetce w holu przedszkola, gdzie zawisły wszystkie prace przedszkolaków. Wakacje, póki co, trwają w najlepsze, więc pozostaje nam powiedzieć: „Do zobaczenia we wrześniu!”

***
Podwieczorek na tarasie przedszkola? Dlaczego nie! Z taką propozycją, przy sprzyjającej pogodzie, wyszły dzieci. Samodzielnie nakryły stoły, a na zakończenie podwieczorkowej biesiady – lody. Mmm... ale było pysznie!

***
Do podwórkowej zagrody zawitał kolejny gość – koziołek. Nowy lokator zaklimatyzował się znakomicie. Szczególnie sympatyzuje z dziećmi, które gromadzą zapasy żywności i dokarmiają go. Nasz rogaty przyjaciel jest przy tym bardzo towarzyski i chętnie „pozuje” do zdjęć.

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.