Gmina Chełmża

Pierwszy taki turniej w Gminie Chełmża

I Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża, który odbył się w Kończewicach  był istną eksplozją pomysłów, dużą dozą komizmu, świadczących  o ogromnym poczuciu humoru pań  i trzeźwej ocenie sytuacji życiowych, którymi żyje społeczność wiejska. W szranki stanęło osiem Kół z Brąchnówka, Głuchowa, Grzegorza, Grzywny, Januszewa – Dźwierzna, Kiełbasina, Kończewic i Nawry. Organizatorem turnieju był Wójt Gminy Chełmża.

 

Każdy z gości i widzów mógł spróbować pyszności przygotowanych przez Koła. Czego tam nie było – schab w galarecie, karkówka po kończewicku i karkówka „Poezja” , boczek faszerowany „Gąsienica”, golonko w piwie z kapustą, galaretki, ciasta…Palce lizać. Poza tym stoły rozmaitości przygotowane przez panie i piękne ich kolorowe stroje dodały kolorytu i świetności imprezie.
Do łez bawiły zebranych występy niektórych kół –scenki kabaretowe pod hasłem „ Być kobietą ”.
Niełatwe zapewne zadanie przypadło w tym dniu jury, które musiało wyłonić laureatów w każdej z pięciu konkurencji i wyłonić głównego laureata tegorocznego turnieju. Jury przyznało nagrody następującym zespołom:
 W konkurencji „Moja miejscowość w starej fotografii”  zwyciężyło KGW  z Kiełbasina. Za „Produkt tradycyjny pochodzenia zwierzęcego” nagrodzono KGW  z Głuchowa, zaś za  hymn i herb KGW  panie z Brąchnówka. Najciekawszy „Bezpieczny roboczy strój w rolnictwie” zaprezentowało według jury KGW z Grzegorza, zaś najzabawniejsza scenka  „Być kobietą”   zaprezentowana została przez KGW Kończewice.
Ostatecznie zwycięzcą turnieju zostało Koło Gospodyń Wiejskich z Kończewic  – i ono otrzymało nagrodę główną w kwocie 1.000 zł ufundowaną przez samorząd gminny.

Wszystkie panie biorące udział  zasłużyły na najwyższe wyrazy uznania - za radość, humor, zabawę. Celem turnieju było przede wszystkim zintegrowanie środowisk kobiecych zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich, działających na terenie  gminy i stworzenie możliwości zaprezentowania ich dorobku szerszym rzeszom odbiorców -wyjście poza obręb miejsca swojej działalności, a i przy okazji  wymiana doświadczeń pomiędzy uczestniczkami.

Poza nagroda główną nagrody w turnieju dla nagrodzonych Kół  także ufundowali: Rada Gminy Chełmża, Zarząd Gminny ZOSP, Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, Poseł RP Janusz Dzięcioł, Prezes Powiatowy PSL Powiatu Toruńskiego, Starosta Powiatu Toruńskiego, Bank PKO BP oddział w Chełmży. Poza tym każde z Kół uczestniczących w turnieju otrzyma dofinansowanie w kwocie 200 zł  do wakacyjnego festynu dla dzieci i młodzieży LATO 2009 z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii  w Chełmży.

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.