Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

Z PYZĄ ŚWIĘTOWAŁY 50 – te URODZINY

       Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brąchnówku  świętowały  jubileusz 50-lecia swojej działalności. Każdy jubileusz jest ważnym świętem i wydarzeniem. Dlatego nie mogło zabraknąć gości, tortu, życzeń, upominków, poczęstunku urodzinowego i co najwżniejsze przy takiej okazji -  wspomnień z działalności organizacji w minionych latach.
      Dawniej panie rozprowadzały pisklęta kurze i gęsie, prowadziły pogadanki i odczyty polityczne. Dzisiaj po tych "praktykach" nie ma już śladu. Za to nadal gospodynie kultywują tradycje i obyczaje wśród mieszkańców. Ubierają charakterystyczne stroje, śpiewają ludowe przyśpiewki, przygotowują tradycyjne potrawy i ciasta. Uczestniczą w wielu wydarzeniach i imprezach gminnych. Przywiązanie do lokalnych tradycji  przekazują młodszym pokoleniom i chętnie uczestniczą w warsztatach kulinarnych z udziałem dzieci i młodzieży. Imprezy we wsi  bez nich nie mogą się obejść. Z okazji 50-lecia istnienia Koła  lokalni samorządowcy i  przedstawiciele instytucji gminnych  złożyli  na ręce Pani Przewodniczącej Henryki Mateckiej gratulacje z okazji tak dostojnego jubileuszu i  podziękowania  dla wszystkich członkiń za wkład w kultywowanie polskich zwyczajów i kontynuowaną od 1965 roku działalność społeczną.   Organizacja obecnie liczy 16 członkiń. Udział w spotkaiu urodzinowym KGW wzięły także członkinie - Seniorki, które przed laty również pracowały na rzecz miejscowego KGW. Z tanecznym występem na scenie dedykowanym Jubilatkom wystapili uczniowie z Małej Szkoły w Brąchnówku.

         Jubileuszowi 50-lecia działalności KGW towarzyszył V Festiwal Smaku PYZA. Ta impreza juz na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy miejscowości Brąchnówko i Browina. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Wiejskie Stowarzyszenie KUlturalno - Oświatowe "Edukacja i Przyszłość" w Brąchnówku. W ramach Festiwalu Smaku PYZA zaprezentowane zostały  regionalne potrawy swojskie , ciasta , chleb , wyroby wędliniarskie , nalewki, produkty sporządzone z ziemniaków i mleka. Uczestniczki  Festiwalu Smaku otrzymały tradycyjnie  nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Festiwal  został dofinansowany przez Samorząd Powiatu Toruńskiego i Samorząd Gminy Chełmża. Partnerem w realizacji  projektu  było również  Stowarzyszenie Homo-Homini. 
 

KO

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.