Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

PAMIĄTKI TRAFIAJĄ DO ŚWIETLIC

     Część mieszkańców  gminy aktywnie włączyła się w realizację projektu „Szlak Kredensów Przeszłości”. Czekamy na kolejnych, którzy zechcą przekazać na rzecz miejscowej świetlicy wiejskiej już nieużytkowane i często zapomniane przedmioty.  Każdy taki przedmiot, to przykład zmian i wydarzeń w naszym życiu i naszych bliskich. Mogą to być ręczny młynek do kawy, żelazko „na duszę”, tarka do prania, haftowana makatka, wędzidło czy stara fotografia. Prowadzona w ten sposób przez członków Stowarzyszenia Homo homini  zbiórka starych przedmiotów ma je ocalić i zachować dla przyszłych pokoleń. Poza tym jest szansa, że powstanie wcale niemała ich kolekcja, która wyeksponowana będzie w siedmiu świetlicach wiejskich na obszarze naszej gminy w następujących miejscowościach: Bielczyny, Kiełbasin, Kończewice, Skąpe, Sławkowo, Strużal i Witkowo. To właśnie w  tych świetlicach ustawione będą  stare szafy zwane kiedyś kredensami, w których umieszczone zostaną  wspomniane przedmioty. Obecnie mieszkańcy wymienionych  miejscowości skupili się na odnawianiu szaf – kredensów, a i z dnia na dzień przybywa do nich przedmiotów, które kiedyś były przedmiotami codziennego użytku.
      Łącząc na mapie te wszystkie siedem miejscowości powstanie „Szlak  Kredensów Przeszłości”, którym wędrować będą wycieczki piesze bądź rowerowe. Uczestnicy wycieczek  zapoznają się z poszczególnymi ekspozycjami historycznymi. To wszystko zostanie udostępnione zainteresowanym w postaci  specjalnie wydanej mapy obrazującej przebieg szlaku.
      Dlatego w dalszym ciągu zapraszamy do udziału w gromadzeniu pamiątek, które znajdą miejsce w naszych świetlicach  wiejskich. „Kredensy z pamiątkami będą chlubą waszych wsi i celem wycieczek jakie zorganizujemy podczas nadchodzących wakacji” – mówi koordynator projektu i  Wiceprezes Homo homini Kamila Kachniarz.
      Wszelkie informacje o projekcie można uzyskać u koordynatora projektu – tel. 606 183 696, sołtysów wsi, pań z Kół Gospodyń Wiejskich i u pań z Koła Kobiet Aktywnych w Bielczynach tel. 602 789 691.
       Projekt  sfinansowany zostanie przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2015” i przez lokalne społeczności z Funduszu Sołeckiego.
       Poniżej prezentujemy starą lampę naftową, którą do zbiorów „Szlaku Kredensów Przeszłości” przekazał pan Mieczysław Krawczyk, jeden z najstarszych mieszkańców Kończewic. Takich świadectw przeszłości w zbiorach wspomnianego projektu przybywa, a Wy Państwo możecie stać się kolejnymi ich ofiarodawcami.
KO

 

  • Lampa naftowa. Ofiarodawca: Mieczysław Krawczyk, Kończewice.
  • Podkurzacz pszczelarski 1948 r. Ofiarodawca: Jan Mrzygłód,...
  • Żelazko, początki elektryfikcji. Ofiarodawca: Jan...

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.