Urząd Gminy Chełmża

  • Imprezy i wydarzenia gminne    /   

Ochotnicze Straże Pożarne na wyjeździe

       Ochotnicza Straż Pożarna z gminy wybrała się na wycieczkę do Grudziądza. W programie wycieczki była Cytadela i spacerek po mieście. Na wycieczkę pojechały dwa autokary, czyli razem 64 uczestników w różnym wieku. Zaczęliśmy od spotkania z naszym przewodnikiem panem Grzegorzem Machałem –Prezesem Grudziądzkich Przewodników . Zaczęliśmy od Cytadeli –jest to ogromna budowla obronna składająca się z 9 kanonier i budynków głównych koszarowych , broniła ona dostępu od strony północno wschodniej do Grudziądza . Przy pełnej obsadzie było w niej około 15000 żołnierzy obsługi .Cytadela była samowystarczalna przez 3 miesiące prowadzonych walk. W trakcie zwiedzania mieliśmy przerwę na tradycyjną grochówkę i z pełną odpowiedzialnością stwierdzam ,że był to najgorszy kęsek naszego zwiedzania .Nasze grochówki gotowane w Zelgnie lub przez OSP Rychnowo są dużo lepsze .Kolejnym etapem był spacerek po mieście , a na trasie zwiedzania :Brama Wodna , Klasztor Benedyktynek, Błonie Nadwiślańskie,Góra Zamkowa, Kolegium Jezuickie, kościoły, Plac Miłośników Astronomii, Rynek i jego zabytkowe kamieniczki .
      Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat zdobycia Twierdzy Grudziądz. Przed wyjazdem do domu wszyscy uczestnicy zaśpiewali Wójtowi Jackowi Czarneckiemu 100 lat, który następnego dnia obchodził swoje urodziny.

W. Żółtowski

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.