Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

SOŁTYSI PO OBRADACH Z OPŁATKIEM

         Wczoraj w świetlicy wiejskiej w Liznowie przy świątecznym stole, jak każe tradycja, nakrytym białym obrusem, z czerwonym barszczem, zapalonymi świecami, sołtysi z gminy dzielili  się opłatkiem. Był czas na  kolędę, życzenia i  na to, aby porozmawiać na temat lokalnego samorządu.  Spotkanie poprowadził  Wójt Gminy Jacek Czarnecki. Było to trzecie  spotkanie z sołtysami w mijającym roku. Udział w spotkaniu wzięli także radni gminni: Wiceprzewodnicząca RG Stanisława Stasieczek, Radne: Dorota Kurdynowska, Magdalena Kopik i Małgorzata Frąk oraz Radny Franciszek Piróg. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich miejscowy proboszcz parafii w Grzegorzu ks. Marek Reimer.
        Poza częścią stricte świąteczną, Wójt Jacek Czarnecki  wspólnie z kierownikami i pracownikami z UG   przedstawili  najważniejsze sprawy dotyczące samorządu gminnego i  funkcjonowania jednostek pomocniczych jakimi są sołectwa. Wójt poinformował zebranych sołtysów o przygotowanym  projekcie budżetu na 2016 rok, który 17 grudnia trafia pod obrady Sesji RG -  „ Dokument ten jest już po  konsultacjach Komisji Rady Gminy, gmina otrzymała pozytywną opinię w jego sprawie z Regionalnej Izby Obrachunkowej, czyli budżet na 2016’ gotowy jest do uchwalenia”. Piorytetem przyszłorocznego budżetu  pozostają drogi w gminie, zarówno te gminne jak i powiatowe czy wojewódzkie. Gmina jeszcze w tym roku zadeklarowała wkład finansowy  do porozumienia w sprawie dróg wojewódzkich. Jeśli chodzi o inne inwestycje, to kontynuowane będą te już rozpoczęte jak sala sportowa w Zelgnie, gdzie finał ukończenia jej budowy to czerwiec przyszłego roku. Pozostają też inne mniejsze zadania, jak budowa chodników, oświetlenia drogowego czy realizacja drobnych inwestycji w sołectwach ze środków funduszu sołeckiego. Budżet 2016" to budżet bez środków UE, przygotowujący gminę pod przyszłe środki UE, na co uwagę zwrócił Wójt Jacek Czarnecki.
        W trakcie narady  omówiono między innymi stawki podatków, w tym zaległości w ich niepłaceniu. Na chwilę obecną do gminnej kasy nie wpłynęło  672 tys. opłat z tytułu podatków: rolnego, transportowego i od nieruchomości. Dodatkowo mieszkańcy zalegają wobec gminy z opłatami za odpady na kwotę 131 tys. zł. Sumując te dwie kwoty, to do kasy gminnej powinno wpłynąć prawie 800 tys. zł. Sołtysom przedstawione zostały także informacje w sprawie przygotowania przyszłorocznych zebrań wiejskich, akcji odśnieżania i w sprawie planowanych działań promocyjnych. Dobrą wiadomością dla niektórych sołtysów była zapewne informacja na temat uzbieranych środków przez sołectwo z wynajmu świetlic. Niektóre sołectwa uzbierały nawet dość spore kwoty, które mogą teraz wydatkować.
        Tegoroczne inwestycje i wydarzenia z udziałem mieszkańców podsumował film „GMINA CHEŁMŻA w roku 2015”, który z wielką uwagą obejrzeli uczestnicy spotkania. Sołtysi dołączyli się także do zbiórki środków  prowadzonej przez pracowników UG w ramach „Sąsiedzkiej paczki III” za co serdecznie im dziękujemy. Udział w spotkaniu wzięli  uczniowie SP w Zelgnie wspólnie z Dyrektor Iwoną Drożyńską, którzy przekazali wszystkim obecnym życzenia świąteczne, a uczeń Michał  rozbawił panie sołtyski i panów sołtysów   opowiedzianą  historią o pewnym sołtysie i jego żonie, jak to w ich kryzys małżeński  musiał ingerować gospodarz gminy.
        O świąteczny poczęstunek na spotkanie  tym razem zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Liznowie, w który włożyły wiele serca i kulinarnego zaangażowania o czym zresztą wszyscy mogli się przekonać. Poczęstunek był wyśmienity ! Bardzo dziękujemy naszym wczorajszym gospodyniom za gościnę. Gratulujemy także miejscowemu Sołtysowi Andrzejowi Ośmiałowskiemu, który Sołectwem Liznowo zarządza już od 21 lat i życzymy panu Sołtysowi  kolejnych udanych lat na niwie samorządowej. Z tej  okazji pan Sołtys dla swoich kolegów i koleżanek  i gości przygotował specjalny stół wiejski z poczęstunkiem.

KO
 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.