Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

GMINA PRODUKUJE PRĄD

PROEKOLOGICZNA INWESTYCJA

         Zainstalowane na budynku  świetlicy  w Kończewicach ogniwa fotowoltaiczne produkują  prąd. W taki właśnie sposób gmina stała się  producentem energii elektrycznej. Jak się okazuje, energię słoneczną można wykorzystać nie tylko za pomocą kolektorów dostarczających ciepło, ale również ogniw fotowoltaicznych, produkujących energię elektryczną. Pozyskana tą droga energia zaspokoi zapotrzebowanie obiektu świetlicy, a jej nadwyżka w każdej chwili może zostać odsprzedana do sieci. Gospodarze obiektu już liczą oszczędności w utrzymaniu świetlicy. Z praktycznego punktu widzenia, ważna jest znajomość kilku podstawowych zasad rządzących działaniem tego rodzaju instalacji. Natężenie uzyskiwanego prądu elektrycznego, a więc ilość energii, zależy od intensywności promieniowania słonecznego. Sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność waha się w szerokich granicach, od kilku do ponad 20%, zależnie od budowy ogniw. Jednak ich ceny także są bardzo różne, dlatego najlepiej jest przeliczać cenę na uzyskiwaną moc elektryczną (zł/kW). W panelach uzyskujemy prąd stały, a  większość domowych urządzeń zasilana jest prądem przemiennym. Dlatego trzeba więc go przetworzyć, co wymaga dodatkowych urządzeń. Poniżej przedstawiamy wykresy przedstawiające ilość wyprodukowanej energii elektrycznej zestawu ogniw fotowoltaicznych zainstalowanych na świetlicy w Kończewicach:

Ze względu na uruchomienie zbierania pomiarów przy pomocy Internetu w trakcie miesiąca, wykres dotyczący października nie jest kompletny.

KO

Foto P. Rutkowski

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.