Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

SOŁECTWA PO WYBORACH

        Dwudziestu ośmiu sołtysów  wybrali   mieszkańcy gminy Chełmża na nową  kadencję 2015-2019, bo tyle samo gmina liczy sołectw. Rewolucyjnych zmian na stanowiskach  nie ma. W prawie siedemdziesięciu procentach kadencje sołtysów zostały przedłużone.Tegoroczne wybory pokazują, że w  naszej gminie sołtys ciągle ma męską twarz, chociaż  te proporcje ostatnio się trochę zmieniły. Reprezentowanie wsi i rozwiązywanie najpilniejszych problemów sąsiadów, paniom zdecydowali się powierzyć mieszkańcy  dziesięciu sołectw. Panie, które funkcję sołtysa objęły po raz pierwszy to: Brąchnówko – Sołtys Bożena Insadowska, Głuchowo – Sołtys Genowefa Stasiorowska, Kuczwały – Sołtys Karina Stokłosa, Świętosław –  Sołtys Joanna Rumińska i Zelgno – Sołtys Stanisława Stasieczek.
        Z kolei z panów, pierwszy raz  sołtysami  zostali: Drzonówko –  Andrzej Daroń, Nawra – Marek Śmietana, Parowa Falęcka – Łukasz Kotewicz, Pluskowęsy – Piotr Zając, Skąpe – Mariusz Lewandowski.
       Tegoroczne wybory sołeckie cieszyły się dużą frekwencją i zainteresowaniem mieszkańców. Najliczniej mieszkańcy zebrali się w sołectwach :  Bogusławki, Witkowo, Parowa Falęcka czy Kiełbasin. Z kolei najmniej mieszkańców przybyło na zebranie w Nowej Chełmży.
        Bycie sołtysem to zaszczytna, ale trudna funkcja. Sołtys pracuje bezpośrednio z mieszkańcami, jak się mówi na pierwszej linii frontu. Pamiętajmy również, że funkcja ta ma wielowiekową tradycję. W Polsce znana jest od średniowiecza. A do podstawowych zadań i obowiązków sołtysa należy: zwoływanie zebrań wiejskich i posiedzeń Rady Sołeckiej, reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, podejmowanie działań organizatorsko – wykonawczych, przewodniczenie Radzie Sołeckiej, realizacja uchwał organów Gminy dotyczących sołectwa, informowanie mieszkańców o wszystkich istotnych sprawach dla sołectwa. Poza tym, w naszej gminie sołtysi mogą liczyć na dietę w wysokości 250 lub 350  złotych miesięcznie w zależności od wielkości sołectwa ( liczba mieszkańców)  i na dwuprocentową  prowizję od zebranych podatków.  Poniżej prezentujemy wyniki wyborów w poszczególnych Sołectwach.
Na zdj. Mieszkańcy Sołectwa Kiełbasin podczas zebrania wyborczego w dniu 06.03.2015 r.
KO


 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.